SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Mockaskedar 14402081
nr 1440 2081
Mockaskedar
12st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1968, förgyllda. Längd: 10cm, i etui. Vikt: 120 g
Utrop:
500 kr
Såld:
400 kr
måndag 20 december 2021
kl 18:05:57
100 kr
350 kr
350 kr
350 kr (Budbetjänt)
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grunÂdades i Stockholm 1867.